Cechy miedzi – pożądany materiał o wielu zaletach
Zastosowania architektoniczne miedzi wynikają w prostej linii z jej właściwości technicznych, w tym z trwałości, łatwości mechanicznej obróbki oraz podatności na formowanie innymi metodami. Nie bez znaczenia jest także odporność na korozję. Częsty kontakt z wysokimi i niskimi temperaturami oraz dużą wilgocią to dla wielu surowców warunki nie do przetrwania. Większość stopów miedzi jest na nie w pełni odporna.
Gotowe elementy architektoniczne wykonane z miedzi wymagają marginalnej liczby zabiegów konserwacyjnych, nie uchodzą także za zbyt trudne we właściwej eksploatacji. Warto także podkreślić właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi. Wynikają one z tego, że zewnętrzna struktura tego metalu zapewnia skrajnie niekorzystne warunki bytowania bakteriom, wirusom i grzybom, co w rezultacie prowadzi do spowolnienia ich rozwoju lub całkowitego ograniczenia.
To zaleta szczególnie istotna w powierzchniach dotykowych.
Miedź – najczęstsze zastosowania architektoniczne
Poszczególne stopy miedzi mają wiele zastosowań architektonicznych, wynikających w głównej mierze z doskonałych właściwości mechanicznych tego surowca.
- Elementy architektoniczne – miedź wykorzystywana jest bardzo często jako pokrycia dachowe, w tym do wykończenia kopuł oraz iglic. Pokrycia są odporne na działanie różnych czynników środowiskowych, a wiele rodzajów wykończeń umożliwia ich dostosowanie do stylistyki danego obiektu budowlanego.
- Instalacje rurowe – znakomite mechaniczne właściwości miedzi znacznie rozszerzają liczbę zastosowań tego surowca o instalacje. Rurki wykonane właśnie z niego sprawdzają się doskonale w instalacji wodnej, CO, CWU, gazowej, solarnej i przeciw pożarowe nawet w tryskaczach. Miedź przez instalatorów uznawana jest za lepszą alternatywę dla standardowych tworzyw sztucznych, głównie z uwagi na wysoką trwałość i szeroką gamę dostępnych modeli, jak i wysokie ciśnienie osiągalne we wnętrzu.
- Zdobienia – elementy miedziane mogą także służyć jako dodatki i ozdobniki, w przypadkach, w których standardowa stal nierdzewna nie jest wyborem optymalnym, czy to z punktu widzenia wytrzymałości, czy stylistyki. Ciekawym przykładem zastosowania miedzi jest La Vila Olimpica, w której została użyta jako surowiec do wykonania monstrualnego dzieła w kształcie ryby. Kolejnym przykładem jest Muzeum Vasa, w którym cały dach o powierzchni 12 000 m2 wykonano właśnie z miedzi – z tego względu waży łącznie ponad 100 ton.
- Branża wnętrzarska – praktycznie każdy stop miedzi czymś się różni – jak nie właściwościami mechanicznymi, to stylistyką, dzięki której znajdzie zastosowanie także we wnętrzach. Z miedzi produkuje się innowacyjne płytki ścienne, uzewnętrznione rury instalacyjne w stylu loft/industrialnym, niewielkie ozdoby, stojaki, lampy i rzeźby. Charakterystyczny brązowawy kolor spotyka się we wnętrzach coraz częściej ze względu na jego nietuzinkowość.
- E-mobility – rosnący udział pojazdów elektrycznych w motoryzacji widać nie tylko po ulicach, lecz także po maszynach budowlanych, które coraz częściej zasilane są energią elektryczną. W każdym samochodzie elektrycznym ilość miedzi jest wielokrotnie większa niż w przypadku aut spalinowych, głównie za sprawą doskonałej przewodności elektrycznej. Miedź stosowana jest do produkcji cewek, falowników oraz elementów akumulatorów i przetwornic.