Niezależnie, czy dopiero zaczynacie pracę z tym wszechstronnym materiałem, czy jesteście specjalistami, warto je sobie przypomnieć. Jako eksperci od „czerwonego metalu” opracowaliśmy dla Was poniższy tekst, który zawiera najważniejsze informacje o miedzi oraz jej typach – sprawdźcie, czy znacie je wszystkie.
Czysta miedź – jakie ma właściwości?
Czysta miedź to dość miękki metal o doskonałym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Dzięki niskiej twardości daje się przerabiać plastycznie na zimno i na gorąco. Na tablicy pierwiastków leży w 11 grupie, obok srebra i złota, ponieważ ma podobną strukturę elektronową. Na tle wielu metali wyróżnia ją charakterystyczny, pomarańczowoczerwony kolor. Wystawiona na działanie powietrza powierzchnia miedzi utlenia się i ciemnieje. W wilgoci – pokrywa się zieloną warstwą patyny, jak np. na Statui Wolności.
Nawet wielokrotne przetwarzanie nie wpływa negatywnie na właściwości miedzi, dzięki czemu ten półszlachetny metal może zostać poddany recyklingowi, tak jak żelazo i aluminium. To o wiele tańsza i bardziej ekologiczna forma pozyskiwania miedzi w porównaniu do jej wydobywania.
Typy i stopy miedzi - czym się różnią?
Jeśli w metalu przeważa zawartość miedzi, surowiec jest jej stopem (wyjątkiem są stopy srebra i złota, które mogą zawierać tylko ok. 10% tych metali).
- Brąz – składa się także z cyny oraz mniejszych ilości innych metali (jak aluminium i ołów). W zależności od mieszanki może przyjmować barwę od żółtego do brązowego. Stop jest twardszy niż czysta miedź, cechuje go odporność na korozję i możliwość odlewania.
- Mosiądz – stop cynku (20-45%) z miedzią i innymi metalami (5-6%). Świetnie nadaje się do obróbki na zimno oraz gorąco, jest mocny, a ponadto odporny na korozję.
- Miedzionikiel – zawiera ponad 2% niklu i innych metali. Stopy miedzi i niklu są wytrzymałe, odporne na korozję oraz podatne na przetwarzanie. Dzięki temu wytwarza się z nich blachy, rury, pręty i druty.
Gatunki miedzi opisuje się także symbolami – poniżej pokrótce opisujemy zastosowanie miedzi podzielonej ze względu na jej typy.
- M1E – miedź katodowa, materiał do wytwarzania elektrod i nie tylko.
- M1R, M2R, M3R – typy podatne na spawanie, stosowane np. w budownictwie, gdzie przewodnictwo elektryczne jest nieistotne.
- MHY – miedź chromowo-cyrkonowa, bardzo dobrze przewodzi elektryczność i jest twarda.
- MN25 – stop stosowany do wyrobu monet.
- MNM441 – miedzionikiel do oporników urządzeń pomiarowych oraz innych elementów w przemyśle elektronicznym.