Często wymagają nałożenia powłoki izolacyjnej o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych, estetycznych oraz użytkowych, które zagwarantują zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznym, korozją i wysokimi temperaturami. Stworzenie specjalnych powłok izolacyjnych umożliwia między innymi epoksydowane malowanie proszkowe. Co to takiego? Czym różni się od klasycznego malowania proszkowego? I w końcu – jakie jest jego zastosowanie? Sprawdźmy!
Czym jest epoksydowane malowanie proszkowe?
Epoksydowane malowanie proszkowe to metoda zabezpieczania elementów miedzianych i aluminiowych, które stosowane są w różnych gałęziach przemysłu. Polega na tworzeniu specjalnych powłok izolacyjnych, nadających malowanej powierzchni odpowiednie właściwości fizykochemiczne, użytkowe oraz estetyczne.
Różnica między epoksydowym a zwykłym malowaniem proszkowym polega przede wszystkim na rodzaju zastosowanej farby:
- do zabezpieczania elementów miedzianych i aluminiowych stosuje się tzw. epoksydy, czyli farby tworzone na bazie żywic epoksydowych z dodatkiem pigmentów i środków pomocniczych, które znajdują zastosowanie w malowaniu powierzchni wewnętrznych, nienarażonych na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV;
- do zabezpieczania innych powierzchni malowanych proszkowo, np. elewacji, mebli czy ogrodzeń, stosuje się najczęściej farby poliestrowe, które chronią zewnętrzne elementy przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i nadają malowanym powierzchniom walory dekoracyjne.
Malowanie proszkowe miedzi i aluminium wymaga więc zastosowania odpowiednich farb epoksydowych, które zapewniają doskonałą izolację elektryczną oraz tworzą powłoki odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję, działanie środków chemicznych i wysokich temperatur..
Epoksydowe pokrycie proszkiem stanowi doskonałą izolację dla przewodów o nietypowych kształtach, unikatowych rozmiarach lub tych, które mogą być poddawane naprężeniom podczas instalacji. W przeciwieństwie do większości innych rodzajów izolacji, epoksydowy proszek jest nakładany po zakończeniu wszystkich wymaganych procesów wycinania, frezowania, szlifowania, gięcia czy formowania. Dzięki temu izolacja jest jednolita na całej długości przewodu.
Epoksydowane malowanie proszkowe - jak wygląda przygotowanie elementu do malowania?
Proces malowania epoksydowego wymaga również dokładnego przygotowania powierzchni metalu, by z jednej strony uzyskać oczekiwane parametry powłoki, a z drugiej zapewnić farbie należytą przyczepność. Niezbędne okazuje się przede wszystkim usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpływać na trwałość zabezpieczenia oraz estetykę pokrycia. Bardzo istotne w całym procesie jest również odpowiednie maskowanie malowanego elementu i precyzyjna wysłona tych części, które zgodnie z wytycznymi technicznymi nie muszą być pokryte farbą.