Wykorzystanie bus barów w fotowoltaice

Zrównoważony rozwój oraz najwyższe standardy proekologiczne w naszym zakładzie to kierunek, w jakim Electris zmierza od samego początku swojej działalności. Od lat dążymy do synergii wszystkich prowadzonych działań w obszarze ochrony środowiska.
Oszczędność energii i minimalizowanie emisji CO2
- Dokładamy starań, aby minimalizować emisję gazów cieplarnianych oraz sukcesywnie, z roku na rok, zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w naszej codziennej działalności.
- Energia elektryczna, z której korzystamy pochodzi w 100 % z odnawialnych źródeł energii, co jest potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu, tylko w 2022 roku wyemitujemy do atmosfery o ponad 385 ton mniej C02 niż w latach ubiegłych.
- Będziemy sukcesywnie minimalizować emisję CO2, aby do 2030 roku zredukować ją 25 %.
- Korzystamy z energii słonecznej, generowanej przez panele fotowoltaiczne.
- W naszej flocie samochodowej posiadamy samochody elektryczne, a na terenie firmy znajduje się ładowarka samochodowa. Także wszystkie wózki widłowe Electris są elektryczne, co oznacza, że nie emitują szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska spalin.
Zrównoważona produkcja i proekologiczne inwestycje
- Konsekwentnie optymalizujemy procesy produkcyjne, inwestujemy w nowoczesne technologie i rozbudowujemy park maszynowy z uwzględnieniem energooszczędnych rozwiązań.
- Nie emitujemy szkodliwego hałasu - nasze technologie są zero lub nisko – emisyjne.
- W procesie produkcyjnym nie generujemy również ścieków.
- Minimalizujemy ilość odpadów powstających w ramach naszej działalności, stosujemy opakowania logistyczne wielokrotnego użytku oraz systematycznie zmniejszamy ilości odpadów komunalnych. Oczywistym jest również to, że na terenie firmy segregujemy śmieci i dbamy o odpowiednią edukację naszych pracowników w tym aspekcie.
Polityka recyklingu
- Doskonale wiemy, że miedź - nasz główny surowiec, z którego wytwarzamy odpowiednie komponenty, to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów przyszłości. Jest trwały i świetnie przewodzi prąd oraz ciepło, które z kolei zwiększają efektywność instalacji.
- Miedź można przetwarzać w nieskończoność – w 100% i bez żadnych strat jakościowych. Dodatkowo pomaga w zmniejszaniu emisji CO2 i śladu węglowego, ponieważ zapewnia instalacjom energetycznym wydajność i oszczędność.
- Wszystkie odpady poprodukcyjne i niezużytą miedź odsyłamy do huty miedzi, aby mogły zostać przetopione i wykorzystane w przyszłości na nowo.
Współpraca z firmami z sektora odnawialnych źródeł energii
Przyczyniamy się również do ochrony środowiska poprzez współpracę z firmami z sektora odnawialnych źródeł energii, które tworzą systemy fotowoltaiczne i solarne, wiatrowe czy chłodzące.
Rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie
Dlaczego Unia Europejska postawiła już jakiś czas temu na promowanie odnawialnych źródeł energii, czyli m.in. energię słoneczną, wodną, wiatrową czy biopaliwa? Odpowiedź wydaje się oczywista: ponieważ pozwalają zmniejszyć nie tylko emisję gazów cieplarnianych, co będzie miało bardzo korzystny wpływ na środowisko, ale także uniezależnić się od rynków paliw kopalnych, czyli gazu i ropy naftowej.
Odnawialne źródła energii są po pierwsze tanie, a po drugie nieskończone. Kolejna ich zaleta to stabilność kosztów – ceny ropy, gazu i innych surowców mogą zmieniać się bardzo dynamicznie, a na te wahanie nie mamy żadnego wpływu.
Jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej są panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną w elektryczną. Zarówno panele monokrystaliczne, jak i panele polikrystaliczne sprawdzają się i na prywatny użytek, i w przypadku ogromnych farm fotowoltaicznych.
Rozwój technologii i stawianie na wydajność paneli fotowoltaicznych sprawiły, że inwestorzy chcą wykorzystywać najlepsze komponenty na rynku i stosować innowacyjne rozwiązania. Jednym z bazowych elementów w panelach fotowoltaicznych są szynoprzewody busbary zwane też bus barami czy (z j. ang) bus bars.

Gdzie stosuje się busbary – fotowoltaika
Żeby zrozumieć budowę i funkcję busbarów, musimy zacząć od ogniwa fotowoltaicznego (fotoogniwa/ogniwa słonecznego). Jest to półprzewodnik, który przetwarza energię słońca w prąd. Uzyskanie właściwości półprzewodnikowych jest możliwe dzięki wykorzystaniu krystalicznego krzemu do budowy ogniw I generacji. W momencie, gdy promienie słoneczne padają na moduły i znajdujące się na nich ogniwa, zachodzi efekt fotowoltaiczny, który generuje energię.
Ogniwa w panelach czy też modułach fotowoltaicznych są ze sobą połączone za pomocą cienkiej metalowej taśmy, która przewodzi wytworzony prąd fotoelektryczny. Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne mają dwie warstwy – przednią i tylną. Na obu znajdują się szynoprzewody, czyli właśnie busbary w postaci cienkich ścieżek poziomych. Ich rolą jest zbieranie ładunków z całej płytki i przekazywanie ich do ścieżek pionowych.
Nowoczesne szynoprzewody bus bars -
liczba ścieżek ma znaczenie
Ogniwa fotowoltaiczne mają oznaczenia z liczbą busbarów, np. 3 BB, 4 BB. To, ile szynoprzewodów bus bars znajduje się w jednym module, ma ogromne znaczenie dla odporności ogniw na mikropęknięcia. Konsekwencją takich uszkodzeń jest utrata mocy całego panelu fotowoltaicznego. To oczywiście generuje koszty.
Mikropęknięcia mogą powstać przez działanie czynników zewnętrznych (śnieg, wiatr, temperatura) albo już na etapie produkcji, transportu czy montażu. Jak busbary zapobiegają zniszczeniu ogniw? Dzielą je na kilka części, więc pęknięcie obejmie zaledwie mały fragment fotoogniwa. W ten sposób moc panelu zmniejszy się tylko w niewielkim stopniu. Innymi słowy – im więcej busbarów, tym większa wydajność paneli fotowoltaicznych.
Kiedyś mianem standardowej technologii nazywano ogniwa z dwoma busbarami. Dziś typowe ogniwa krzemowe to modele 3, 4, a nawet 5 BB. Inwestycja w większą liczbę busbarów w ogniwach słonecznych wymagała zmodernizowania linii produkcyjnych, ale przyniosła oszczędności w dłuższej perspektywie.
W Electris wykonujemy bus bary z materiałów aluminiowych i miedzianych o różnych rozmiarach. Z reguły mają budowę jednolitych szyn, jednak możemy je również dowolnie kształtować, np. giąć, skręcać czy otworować. Nasz park maszynowy pozwala na produkcję detali o dowolnej wielkości – najmniejsze mają kilkanaście milimetrów, a największe przekraczają 3000 mm. Każde zapytanie naszych klientów analizujemy i przygotowujemy tak, by spełnić wszystkie oczekiwania.