Maszyny do cięcia wodą Waterjet
W procesie cięcia metalu wodą stosuje się nowoczesne i zaawansowane technologicznie wycinarki wodne CNC, które składają się z:
- pompy wysokociśnieniowej, odpowiedzialnej za generowanie strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem;
- rurek i zaworów, które doprowadzają wodę do głowic;
- głowic tnących, dzięki którym możliwe jest określenie średnicy strumienia oraz odpowiednie skierowanie wody na cięty materiał.
Bardzo ważne jest to, że nowoczesne maszyny waterjet są wyposażone w specjalne głowice, które kompensują efekt tworzenia się stożka. Ponadto mogą posiadać, jako opcjonalne wyposażenie, sterowanie czwartą i piątą osią, co znacznie poszerza możliwości produkcyjne i umożliwia wycinanie bardzo skomplikowanych kształtów.
Czym się różni cięcie abrazyjne od cięcia samym strumieniem wody?
Dzięki dodaniu materiału ścierającego do strumienia wody możliwe jest przecinanie twardszych i grubszych materiałów, jak metale. Ich obróbka samą wodą pod dużym ciśnieniem nie byłaby możliwa – takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w przypadku bardzo miękkich materiałów, jak papier.
Cięcie wodą a inne metody
Cięcie wodą to metoda, która może stanowić alternatywę dla innych technik, np. cięcia plazmą. Z czego to wynika?
Cięcie plazmą jest często stosowane do przecinania stali, jednak nie sprawdzi się w przypadku metali, takich jak miedź czy aluminium. Jest przy tym mniej precyzyjne, może powodować większe odchylenia od założonego kształtu, a także prowadzić do deformacji termicznych materiałów, zwłaszcza tych cienkich lub wrażliwych.
Cięcie waterjet nie powoduje deformacji termicznej materiałów i pozwala zachować większą precyzję, dlatego jest tak korzystne w wielu zastosowaniach.
Ile kosztuje cięcie wodą?
Koszt cięcia wodą uzależniony jest m.in. od rodzaju i grubości obrabianego materiału, a także stopnia złożoności projektu. W Electris każde zamówienie określonego detalu, wyceniamy w pełni indywidualnie, w zależności od wymagań i cech produktów, które zamawia klient.