Odnawialne źródła energii
Komponenty miedziane znajdują także zastosowanie w rozwiązaniach odnawialnych źródeł energii, np. w falownikach do paneli fotowoltaicznych czy turbinach wiatrowych. Ich trwałość oraz zdolność do przewodzenia energii sprawiają, że integracja odnawialnych źródeł energii z miejską infrastrukturą energetyczną przebiega sprawnie.
Infrastruktura komunikacyjna
Miedź znajduje zastosowanie również w kablach telekomunikacyjnych, umożliwiając np. dostarczanie szybkiego internetu. Jest też wykorzystywana w komponentach urządzeń wspierających sieci nowej generacji (5G) i pozwala na rozwój wspomnianego wcześniej Internetu Rzeczy. Współczesne systemy monitoringu wideo, inteligentne sygnalizacje świetlne oraz centra zarządzania ruchem opierają się na niezawodnych przewodnikach miedzianych.
Zrównoważony transport
Właściwości miedzi sprawiają, że stanowi ona wsparcie dla elektromobilności. Znajduje zastosowanie w silnikach elektrycznych, akumulatorach, kablach czy infrastrukturze ładowania, a jej wysokie przewodnictwo sprawia, że pojazdy są dużo bardziej efektywne energetycznie.
Co więcej, miedź stanowi ważny składnik układów zasilania i sterowania tramwajów, autobusów czy pociągów elektrycznych, które coraz częściej pojawiają się w inteligentnych miastach.