Renesans miedzi w budownictwie i architekturze

Miedź w architekturze obecna jest od starożytności. Przez wieki jednak stosowano ją głównie do pokryć dachowych.  Dziś wraca w wielkim stylu do łask architektów, którzy prześcigają się w różnorakich pomysłach, by zrobić użytek z jej właściwości i walorów. Jaką rolę odgrywa miedź w nowoczesnym budownictwie i dlaczego tak ważną?

Miedź w architekturze – od starożytności do współczesności

Od zamków i katedr, przez gmachy publiczne, po biura i prywatne domy – od tysięcy lat miedź wykorzystuje się budownictwie, lecz jej rola ewoluowała. Najpierw miedź pokrywała dachy (np. Panteonu) i wrota (np. do Hagii Sophii), później też sklepienia, kopuły i iglice. Dziś zdobi i chroni m.in. fasady budynków. Coraz większą rolę odgrywa też w architekturze wnętrz.

Z „umiłowania” miedzi słyną wielcy światowi architekci, tacy jak Frank Lloyd Wright (wykorzystywał miedź w każdym swoim projekcie) czy Renzo Piano, który stworzył projekt okładziny miedzianej dla muzeum NEMO w Amsterdamie. Także coraz więcej nowoczesnych budynków jest tworzonych w oparciu o miedź, np. muzyczne studio Red Bulla w Berlinie doskonały przykład na imponujące wykorzystanie miedzi we wnętrzach i na fasadzie. Na całym świecie organizuje się również konkursy dla twórców i architektów, który w swoich projektach wykorzystują miedź.

Miedź i stopy miedzi a właściwości pożądane w budownictwie

Obszar zastosowania miedzi w architekturze i budownictwie jest ogromny ze względu na jej właściwości fizyczne, pożądane w budownictwie, i unikatowe walory wizualne.

  • Oryginalna kolorystyka. Od jasnej i metalicznej barwy, przez czerwień, po opalizujący brąz czy czerń – miedź w każdym wydaniu wygląda szlachetnie. A gdy pokrywa się zielonkawą patyną, zyskuje zupełnie nowy charakter!
  • Odporność na korozję. Patyna, czyli warstwa tlenkowo-siarczanowa, która pojawia się na miedzi, zapewnia jej ochronę przed korozją na setki lat. Dzięki temu tak ogromną popularność zyskał właśnie dach miedziany!
  • Trwałość. Ta jest imponująca oraz niezależna od niekorzystnych warunków otoczenia. Uważa się, że np. dach miedziany może przetrwać ponad tysiąc lat! Dodatkowo miedź w zasadzie nie wymaga czyszczenia i konserwacji.
  • Właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Miedź i jej stopy zwalczają dużą część bakterii, pleśni i grzybów. Już w ciągu dwóch godzin redukują obciążenie biologiczne o 99%! Takich właściwości nie ma np. popularna stal nierdzewna.
  • Recykling. Miedź i stop miedzi można przetwarzać wielokrotnie i bez strat na jakości. Dodatkowo recykling wymaga użycia tylko 20% energii w porównaniu do pierwotnej produkcji miedzi. To materiał dobry dla naszego środowiska.
Wykorzystanie miedzi w architekturze

Obszary zastosowania miedzi w architekturze

Architekci i projektanci, podejmując decyzję o wykorzystaniu konkretnego materiału, kierują się przede wszystkim kryteriami cenowymi, wydajnościowymi i estetycznymi. A miedź we wszystkich tych aspektach wypada wyjątkowo korzystnie.

Dach miedziany, rynny i rury spustowe

Pokrycia dachowe z miedzi są trwałe i atrakcyjne. Pasują do stylów tradycyjnych i nowoczesnych. Dach miedziany można łatwo wyprodukować, a nie trzeba go konserwować, więc koszty jego utrzymania są niewielkie. 

Dzięki plastyczności i ciągliwości miedź sprawdza się jako pokrycie dachów o nieregularnych kształtach, wykorzystuje się ją do tworzenia m.in. kopuł, sklepień i iglic. Z miedzi i stopów miedzi wykonuje się również opierzenia i orynnowanie. 

Dach miedziany nie ma słabych punktów!

Okładziny ścienne i blacha miedziana na ścianę

Miedziane okładziny ścienne stały się popularne w nowoczesnej architekturze. Dzięki zastosowaniu metod obróbki (takich jak tłoczenie blachy miedzianej) i nowoczesnych technologii, łączy się właściwości konstrukcyjne i walory wizualne miedzi w unikatowych projektach – w ten sposób powstają oryginalne panele miedziane, które można stosować na powierzchniach pionowych. 

Blachę miedzianą stosuje się na zewnątrz i wewnątrz budynków. Jest lekka i trwała, odporna na korozję, doskonale chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi. Liczne metody obróbki np. cięcie, trasowanie, spawanie, zaginanie, lutowanie twarde i tłoczenie blachy miedzianej pozwalają formować bardzo złożone kształty, a to umożliwia realizację bardzo oryginalnych projektów. Taką okładziną (czysta miedź lub rodzaj stopu miedzi) pokrywa się ściany płaskie i zaokrąglone, a także takie w nietypowych kształtach.

Jednym z najciekawszych przykładów wykorzystania okładziny miedzianej jest wieża Saïd Business School w Oxfordzie oraz muzeum nauki NEMO w Amsterdamie.

Miedź w architekturze wnętrz

Ściany, sufity, armatura, meble, blaty, wyposażenie, dekoracje: możliwości wykorzystania miedzi we wnętrzach są wręcz nieograniczone. Ze względu na walory estetyczne tego metalu uważa się, że wnosi do wnętrza spokojny i ciepły klimat. Pod kątem zalet technicznych miedź jest lekka, trwała i odporna na ogień. 

Dzięki temu, że niszczy chorobotwórcze patogeny, jej wykorzystanie jest też korzystne z punktu widzenia ochrony zdrowia.

Wykorzystanie miedzi w budownictwie
zdjęcie: Adam Mørk (*https://www.designboom.com/architecture/cebra-denmark-experimentarium-science-center-giant-copper-stairway-copenhagen-01-25-2017/)

Miedź wpisuje się w koncepcję ekologicznego budownictwa

Trwałość, długi cykl życia, wydajność energetyczna i cieplna, możliwość recyklingu – miedź spełnia wymogi dla materiałów w kontekście budownictwa ekologicznego. Jest wydajnym przewodnikiem ciepła i energii elektrycznej, więc komponenty miedziane wykorzystuje się w instalacjach m.in. grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, w pompach ciepła oraz systemach oświetlenia.

Nasza firma specjalizuje się w produkcji komponentów miedzianych dla wielu sektorów. Doskonale znamy potencjał tego metalu, dlatego też nieustannie się rozwijamy i szukamy nowych możliwości jego obróbki oraz wytwarzania nowych produktów. Obsługujemy klientów na całym świecie i oferujemy im kompleksowe usługi w zakresie produkcji kontraktowej, od prototypów po masową produkcję.

 

Podsumowanie:

W jaki sposób miedź stosowana jest w budownictwie?

W budownictwie miedź wykorzystuje się do pokryć dachowych, okładzin ściennych, w aranżacjach wnętrz (armatura, powierzchnie dotykowe, dekoracje) i w instalacjach np. elektrycznych, sanitarnych oraz HVAC (ze względu na jej własności mechaniczne i dobrą przewodność elektryczną).

Czym wyróżnia się dach miedziany?

Dach miedziany jest lekki, odporny na korozję i bardzo trwały (szacuje się, że może przetrwać nawet ponad tysiąc lat!), nie wymaga konserwacji. Dzięki plastyczności i ciągliwości miedź świetnie się nadaje do pokrywania dachów o złożonych kształtach.

Jak może być wykorzystywana blacha miedziana na ścianę?

Blacha miedziana na ścianę może przyjąć formę okładziny ściennej, ale też paneli czy nawet systemów kasetonowych. Stosuje się ją wewnątrz i na zewnątrz budynków – za wykorzystaniem miedzi przemawiają walory estetyczne, techniczne i użytkowe.

czytaj więcej