Miedź jako materiał przyszłości | Electris.pl

Miedź jako materiał przyszłości w klimatyzacji i chłodnictwie

Miedź, choć jest metalem wykorzystywanym od tysięcy lat, coraz częściej jest nazywana „materiałem przyszłości”, zwłaszcza w branży klimatyzacji i chłodnictwa. Okazuje się, że w dobie zmian klimatycznych, gdy rośnie zapotrzebowanie na tego typu instalacje, a obok wydajności ważne są też kwestie ekologiczne, komponenty miedziane spisują się na medal!  

Dlaczego akurat miedź w chłodnictwie i klimatyzacji?

Wydajne instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne i chłodnicze już dziś są niezbędne – a to zapotrzebowanie ciągle rośnie i będzie rosło wraz ze zwiększającą się amplitudą temperatur. Pojawiają się w coraz większej liczbie domów i mieszkań prywatnych, a w budynkach komercyjnych i publicznych są już wręcz standardem.

To rosnące zapotrzebowanie przekłada się na poszukiwanie takich rozwiązań, które zapewnią wysoką efektywność energetyczną i będą przyjazne środowisku jednym z nich jest miedź.

Wyróżnia się ona trwałością, ale też wysoką plastycznością – dzięki temu bardzo łatwo jest wytworzyć z niej komponenty, nawet te skomplikowane. Jest niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jej zaletą są także właściwości bakteriostatyczne i przeciwdrobnoustrojowe, a do tego wszystkiego można dodać  jeszcze możliwość stuprocentowego recyklingu miedzi, bez straty na jakości!

 

Mniejsze i lżejsze rury miedziane w instalacjach HVAC

Do budowy instalacji chłodniczych oraz klimatyzacyjnych stosuje się zazwyczaj rury miedziane produkowane zgodnie z normą PN-EN 12735-1. W instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych średnica rur miedzianych wynosić  4-7 mm, czyli może być mniejsza niż średnica rur w powszechnie stosowanych instalacjach stalowych. Takie rury okrągłe są także wewnątrz gwintowane lub rowkowane, a to daje ogromną korzyść – średnica jest znacznie zmniejszona, ale bez strat na powierzchni wewnątrz rury.

Dzięki zastosowaniu rur miedzianych o mniejszej średnicy można też zainstalować lżejsze i mniejsze wymienniki – przy zachowaniu efektywnego transferu ciepła, lub też uzyskać większy transfer ciepła i lepszą wydajność przy wykorzystaniu wymiennika o tej samej wielkości. Dla funkcjonalnie równoważnych wymienników ciepła, ciężar rur można zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent – przy jednoczesnej minimalizacji kosztów instalacji.

 

Zastosowanie ekologicznych i wydajnych czynników chłodniczych

Rury ze stopów miedzi, stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych, wykazują dużą odporność na działanie substancji chemicznych i mogą transportować czynniki chłodnicze z różnych grup. Ważną zaletą jest też to, że objętość czynnika może się znacznie zmniejszyć, co redukuje koszty eksploatacji instalacji. Rury o mniejszej średnicy (niż mają powszechnie stosowane rury instalacyjne) oznaczają też oszczędność materiałów, a także „upraktycznienie” instalacji HVAC – zmniejszenie gabarytów komponentów, ale również samych urządzeń.

Tego typu instalacje mogą bez przeszkód funkcjonować przy wyższych ciśnieniach, a to umożliwia zastosowanie nowych i ekologicznych czynników, np. R410A i R7441 – tańszych, wydajniejszych i nietoksycznych.

 

Łatwość wymiany i montażu, 100% recyklingu!

Miedź jest metalem bardzo trwałym i odpornym na korozję. Świadczyć może o tym choćby niedawne zastosowanie miedzi do budowy zbiorników na odpady nuklearne (w Szwecji), które mają przetrwać próbę czasu minimum stu tysięcy lat!

Wymieniane lub zużyte komponenty miedziane poddaje się recyklingowi – to efektywny sposób na powrót materiału do obiegu gospodarczego, zwłaszcza że w porównaniu z pierwotną produkcją zużywa nawet 85% mniej energii!

 

Bakteriobójcze właściwości miedzi

Miedź ma też naturalne właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, co jest ważne w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych, które są atrakcyjnym środowiskiem do namnażania się patogenów. Na powierzchni miedzi już w przeciągu kilku godzin liczne szczepy groźnych bakterii i grzybów są unieszkodliwiane, co może mieć niebagatelny wpływ na zmniejszenie liczby zachorowań wśród ludzi!

Produkcja komponentów z miedzi to nasza specjalność – jeśli więc szukacie Państwo dostawcy nowoczesnych miedzianych części do instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, zapraszamy do Electris.

 

Podsumowanie:

Jak wykorzystuje się miedź w klimatyzacji i chłodnictwie?

W chłodnictwie i klimatyzacji stosuje się m.in. nowoczesne rury miedziane o małych średnicach, gwintowane lub rowkowane, które umożliwiają zmniejszenie wymiarów i ciężaru instalacji, a jednocześnie zwiększają jej wydajność oraz są dostosowane do wykorzystywania ekologicznych czynników chłodniczych.

Dlaczego warto wykorzystywać miedź w instalacjach chłodniczych?

Miedź i stopy miedzi są trwałe i odporne na korozję, co zwiększa żywotność instalacji, ale zastosowanie rur miedzianych podnosi też efektywność instalacji, czyli oszczędza energię. Dodatkowo miedź ma silne właściwości bakteriobójcze (unieszkodliwia patogeny), a można ją w 100% poddawać recyklingowi.

Jaką średnicę mają rury miedziane do instalacji chłodniczych?

Średnica nowoczesnej miedzianej rury instalacyjnej może wynieść nawet 4-7 mm, a dzięki rowkowaniu lub gwintowaniu jej powierzchnia wewnętrzna pozostaje duża. Co za tym idzie, można np. stosować mniejsze wymienniki, a zarazem zapewnić wysoką wydajność energetyczną.

czytaj więcej